Teaching Staff

Teaching Staff

Headmaster

Ceri Jones, MA (Cantab), MEd

Principal Deputy Head

Daniel Gabriele, MA (Oxon)

 

Deputy Head (Academic)

Tom Murphy, MA (Oxon)

Deputy Head (Co-curricular) English

Mrs Catherine Drummond, BA (Cantab)

Deputy Head (External Relations) English

Matthew Godfrey, MA

Director of Learning & Teaching, Modern Foreign Languages

Kim Wells, MA (Cantab)

Senior Teacher (Social Responsibility and Engagement), Business Studies & Economics

Anthony Fahey, BA

Senior Teacher (Academic), Head of History

Rob Salem MA, (Oxon)

Senior Teacher (Director of Innovation), English

Adam Webster, MA (Oxon)

 

 

Head of First Year

Mrs Natalie Lomas, BA (Hons)

 

Head of Second Year

Mrs Aimee Seal, BSc

Head of Third Year

Magnus Anderson, MA (Cantab) MEng

 

 

Head of Fourth Year

Rachel Pearce, MA

Head of Fifth Year

Miss Rachel Hart, BA

 

Director of Sixth Form

John Weiner LLB, ACA (Lower Sixth Form)

 

Director of Sixth Form                

Colin James, BSc, MBA (Upper Sixth Form)

 

Teaching Staff

Mr Magnus Anderson, MA (Cantab), MEng

Physics, Head of Third Year

Mr Adam Assen, BMus

Director of Music

Dr Rachel Avery, PhD

Psychology

Mr Jonathan Batty, BSc

Master in charge of Cricket and Assistant Director of Sport

Mrs Charlotte Bell, MA

Head of Art and History of Art

Mr Christopher Bovet-White, BSc

Biology

Mrs Clare Brown

Head of Careers, PSHEE, Assistant Head of Sixth Form

Mr Peter Buchan, MA (Oxon)

Mathematics

Mr Javier Cores-Estevez, MBiochem (Oxon)

Chemistry

Mr Rob Clarke, BSc

Director of Sport

Mrs Catherine Clifton, BA

Head of German

Mr Demos Christou

Graduate Assistant (Boys’ Games)

Mr Philip Comerford, MSc

Physics

Mr Toby Cooper, MA, AKC

Head of Politics, History

Miss Angela Cox, BA

English

Mr Nick Crombie, BA

English, Second in Department

Miss Nancy Dawrant, MA (Oxon)

Mathematics, House Co-ordinator

Mrs Victoria de Silva, BA

Business and Economics

Mr Michael Dimakos, PhD

Mathematics

Mrs Richard Evans, MA

Chemistry

Mrs Louise Fahey, BA (Hons)

Head of Drama & Theatre Studies

Mr Anthony Fahey, MA

Senior Teacher (Social & Collective Responsibility), Business Studies & Economics

Mr Peter Friend, BSc

Hockey Academy Manager

Mr Carlos Garcia, BA (Hons)

Spanish, Modern Languages Co-ordinator

Miss Elisabeth Gibbs, MA

Head of EAL

Miss Rebecca Goddard, BSc (Hons)

Biology, Head of Harestone

Mr Tim Graham, BA (Cantab)

Teacher of Classics, Graduate Assistant Boys Games

Dr Emily Gray, Phd, ESOL, PhD Philos, MA

English

Mr Tristan Hall, BMus (Hons), PgDip, Dip, ABRSM

Music, Assistant Head of Newington

Dr Kate Hanford, PhD

Chemistry, Assistant Head of Underwood

Miss Rachel Hart, BA (Hons)

PE, Head of Third Year

Mrs Holly Howden, BA (Hons)

English, Assistant Head of Fifth Year

Mrs Harriet Howgego, MChem (Hons)

Chemistry

Mrs Becky Hunter, BA (Oxon)

Classics, Religious Studies

Mr Colin James, BSc (Hons), MBA

Business Studies and Economics, Director of Sixth Form (Upper Sixth)

Mrs Katy James, BA

History and Politics

Mr Warren Jones, BA

Modern Foreign Languages

Mr David Keyworth, MSc

Head of Chemistry

Mrs Katie Koi, BA

Head of Lacrosse, PE, Head of Underwood

Mr Stephen Lander, MA (Oxon), MSc

Mathematics (Second in Department), Assistant Head of Fifth Year

Dr Anthony Langdon, PhD

Head of Mathematics

Miss Jaclyn Leach, BSc (Hons)

Head of Examination, PE, Assistant Head of Second Year

Mr Adrian Lewis

Business and Economics

Mrs Natalie Lomas, BA (Hons)

Head of First Year, PE

Mr John Mansell, BA (Oxon)

Head of Physics

Mr Steven Marlow, MBioChem (Oxon)

Biology

Miss Kirsty McLaren, BA

History

Mrs Nicole McVitty, DEUG, Licence d’Anglais

Head of French, Spanish, Deputy Director of Sixth Form (Lower Sixth)

Mrs Vanessa Mesher, MA

Geography

Mr Nick Mills, BA (Hons)

Head of Viney, History

Mr Alexander Moore, BSc

Acting Head of Business Studies, Dance, Assistant Head of First Year

Mr Robert Mugridge, BA (Hons)

Geography, Head of Aldercombe

Miss Alice O’Donnell, MA

Head of English

Mr James Ogilvie, BSc

Mathematics, Internal School Examinations Officer

Mr Mathew Owen, MA (Oxon)

Classics, CCF

Mr Neil Parker, MSc (Econ)

Head of Spanish, Italian, Head of Newington

Mrs Penny Parker, BA (Hons), MEd

Mathematics, Assistant Head of Fourth Year

Mrs Sarah Parsloe, BA (Hons)

Teacher of Art – Maternity Cover

Miss Collette Pateman, BA (Hons)

Head of 3D Design

Mr Andrew Patterson, MA

Co-ordinator of Sports and Events

Mrs Rachel Pearce, MA (Hons)

Mathematics, Head of Fourth Year

Mrs Clare Quinton, Licentiate (Hons)

Head of Beech Hanger

Mr Dan Quinton, MA (Oxon), FSB

Head of Science, Head of Biology

John Ranford

Chemistry

Mr Daniel Richards, BA

Head of Rugby, History, Politics

Mrs Helena Richards, BMus (Hons)

Assistant Director of Music, Composer in Residence, Dance

Mrs Zoe Roberts, BA (Hons)

Spanish, Assistant Head of First Year

Dr Jamie Robinson, PhD

Biology, Duke of Edinburgh (Bronze) Leader

Rob Salem, MA (Oxon)

Senior Teacher (Academic), Head of History

Nicholas Sharman, BA (Hons)

3D Design Teacher

Mrs Louise Sheridan, BA

Textiles

Mrs Fiona Scott, BSc

Mathematics, Resident Boarding Tutor Beech Hanger

Mr Marc Scott

Physics

Mrs Aimee Seal, BSc

Biology, Head of First Year

Miss Jennifer Simpson

Lacrosse Coach, Assistant Head of Ridgefield

Dr Christopher Sinclair, MSc, PhD

Physics

Miss Rebecca Smith, BA (Hons)

Religious Studies, Head of Ridgefield

Mr Ross Smith, BSc (Hons)

Swimming Academy Manager

Dr Robert Soltysiak, MChem

Chemistry, Assistant head of Harestone

Mr Richard Stamper, BA (Hons),MA, TESOL

Teacher of EAL

Ms Catherine Stedman, MA (Cantab), BA, PGCE

English

Mr Neil Stokes, BSc, MA

Head of Computing and Digital Creativity

Mrs Gaelle Sullivan, MA

SENDCo, Assistant Director of Learning and Teaching

Mr Alistair Taylor, BSc (Hons)

Games & PE, Sports Coach and Head of Strength & Conditioning, Deputy Head of Viney House

Mr Stuart Terrell, MPhil

Head of Geography, Deputy Director of Sixth Form (Upper Sixth)

Mr Daryl Todd, MA (Oxon)

Mathematics, Head of Lewisham

Miss Hayley Troughton, BA

Art

Miss Emily Unwin, BA (Cantab) 

French and Spanish

Mr Andion van Niekerk, BA

Head of Townsend, English, Geography

Mrs Rachel Veldtman

Faculty Leader for the Visual Arts

Mr Kristian Waite, MA (Oxon)

Head of Classics

Mrs Cathriona Wallace, BA (Hons), ACIB

Business Studies and Economics

Miss Hannah Walters, BSc

Physics

Mr Conrad Ware, BSc (Hons)

Mathematics

Adam Webster, BA (Oxon)

Director of Digital Learning, English

Mrs Samantha Webster, BA (Oxon)

Head of Philosophy and Theology

John Weiner, ACA, LLB

Head of Economic and Business Studies

Mrs Isis Whitwell, BSc (Hons)

Biology, Head of Harestone

Mr Jan Whyatt, MA

Religious Studies

Ms Hannah Wildsmith, BA (Hons)

English

Mr Ben Wilkinson, BA (Hons)

Head of Outdoor Learning, 3D Design, Duke of Edinburgh Award (Silver) and Co-ordinator

Mrs Alexandra Yankova, BA (Hons)

English, Drama

discover more about caterham