Teaching Staff

Teaching Staff

Headmaster

Ceri Jones, MA (Cantab), MEd

Principal Deputy Head

Daniel Gabriele, MA (Oxon)

 

Deputy Head (Pastoral and Wellbeing)

Sarah Griffiths, MA (Oxon)

Deputy Head (Academic), Politics

Tom Murphy, MA (Oxon)

Deputy Head (Co-Curricular), English

Mrs Catherine Drummond, BA (Cantab)

Deputy Head (External Relations), English

Matthew Godfrey, MA

Director of Learning & Teaching, Modern Foreign Languages

Kim Wells, MA (Cantab)

Senior Teacher (Safeguarding) SENDCo

Gaelle Sullivan, MA

Senior Teacher (Partnerships), Business Studies & Economics

Anthony Fahey, MA

Senior Teacher (Academic)

Rob Salem MA, (Oxon)

Deputy Head (Innovation), English

Adam Webster, MA (Oxon)

 

 

Head of First Year

Mr Alexander Moore, BSc

 

Head of Second Year

Mrs Natalie Lomas, BA (Hons)

Head of Third Year

Miss Rachel Hart, MSc

 

Head of Fourth Year

Mr Magnus Anderson, MA (Cantab), MEng

Head of Fifth Year

Mrs Rachel Pearce, MA

 

Director of Sixth Form (Lower Sixth)

Mr Colin James, BSc, MBA

Director of Sixth Form (Upper Sixth)

John Weiner LLB, ACA

 

 

Teaching Staff

Mr Magnus Anderson, MA (Cantab), MEng

Physics, Head of Fourth Year

Mr Adam Assen, BMus

Director of Music

Dr Rachel Avery, PhD

Head of Psychology, Deputy Director of Sixth Form (Upper Sixth)

Mr Jonathan Batty, BSc

Master in Charge of Cricket and Assistant Director of Sport

Mr Christopher Bovet-White, BSc

Biology

Miss Anne-Fleur Brand

Biology

Mrs Clare Brown

Head of Careers, RPSE, Assistant Head of Sixth Form

Mr Peter Buchan, MA (Oxon)

Mathematics

Mr Rob Clarke, BSc

Director of Sport

Mrs Catherine Clifton, BA

Head of German

Mr Philip Comerford, MSc

Head of Townsend, Physics

Miss Chloe Cooper BA (Hons)

Graduate Assistant, Drama

Miss Angela Cox, BA

English

Mr Nick Crombie, BA

Head of English

Miss Gelana Crouch

Sports Rehabilitator and GRTP Coordinator

Mr Rob Davey, BA

President of the Caterham School Society

Miss Nancy Dawrant, MA (Oxon)

Mathematics, House Coordinator

Mrs Victoria de Silva, BA

Economics and Business Studies

Mr Michael Dimakos, PhD

Oxbridge Co-ordinator and Tutor to the Scholars, Mathematics, Assistant Head of Lewisham 

Mrs Jackie Driscoll, BA

Drama

Mr Richard Evans, MA

Chemistry, Assistant Head of Aldercombe

Mr Anthony Fahey, MA

Senior Teacher (Partnerships), Economics and Business Studies

Mrs Louise Fahey, BA

Head of Drama and Theatre Studies 

Mr Peter Friend, BSc

Director of Hockey

Mr Carlos Garcia, BA

Modern Languages Coordinator, Spanish

Miss Elisabeth Gibbs, MA

Head of EAL, Assistant Head of Girls’ Boarding

Mrs Nathalie Grenier

French Assistant

Mr Ben Goakes, BA

3D Design

Miss Rebecca Goddard, BSc 

Biology, Head of Harestone

Dr Emily Gray, Phd

More Able Learners Co-ordinator, English

Mr Tristan Hall, BMus

Head of Academic Music, Assistant Head of Newington

Miss Rachel Hart, MSc

PE, Head of Third Year

Mr Sean Hayes

Teacher of Biology (Cover)

Miss Siobhan Henry, BA

Psychology

Mr Brian Hill, MA

Head of Instrumental Music

Miss Jessica Hookway, BA

English

Miss Sam Houghton

Netball Academy Manager 

Mrs Harriet Howgego, MChem 

Chemistry

Mrs Becky Hunter, BA (Oxon)

Classics, Philosophy and Theology

Mr Colin James, BSc MBA

Economics and Business Studies, Director of Sixth Form (Lower Sixth)

{Mrs Katy James, BA

Head of History, Politics}

Mr Warren Jones, BA

Modern Foreign Languages

Mr Wade Kelly

Head of Rugby 

Mr David Keyworth, MSc

Head of Chemistry

{Mrs Katie Koi, BA

PE, Head of Underwood}

Mr Stephen Lander, MA (Oxon), MSc

Mathematics 

Dr Anthony Langdon, PhD

Head of Mathematics

Miss Jaclyn Leach, BSc 

Head of Examination PE

Mr Adrian Lewis, BA

Business and Computing

Mrs Lynn Lobb

Drama, German Language Assistant 

Mrs Natalie Lomas, BA 

Head of Second Year, PE

Mr John Mansell, BA (Oxon)

Head of Physics

Mrs Nicole McVitty, DEUG, Licence d’Anglais

Head of French, Spanish, Deputy Director of Sixth Form (Lower Sixth)

Mrs Vanessa Mesher, MA

Geography, Assistant Head of Fifth Year

Mr Nick Mills, BA 

Head of Viney, History

Mr Alexander Moore, BSc

Head of First Year, Head of Business Studies

Mr Robert Mugridge, BA 

Geography, Head of Senior Hockey, Head of Aldercombe

Mr Adam Muttit, BSc

Graduate Assistant (Boys’ Games)

Mr Anil Nagar, BSc

Chemistry

Mrs Ruth Nagar, BA

History, Second in charge of department

Mrs Debbie Nye, BA (Hons)

Spanish Language Assistant, Iberian and Latin American Studies

Mr James Ogilvie, BSc

Mathematics, Internal School Examinations Officer

Mr Gareth Owen, MLitt

History

Mr Mathew Owen, MA (Oxon)

Classics, CCF

Mr Neil Parker, MSc (Exon)

Head of Spanish, Italian, Head of Newington

Mrs Penny Parker, BA, MEd

Mathematics, Assistant Head of Fourth Year

Mrs Sarah Parsloe, BA 

Art

Mr Andrew Patterson, MA

Sports and Events Co-ordinator

Mrs Rachel Pearce, MA 

Mathematics, Head of Fifth Year

Mr Sean Perfect

Swimming Academy Manager

Mr Kieran Pegrum-Miler

Lacrosse Coach covering Katie Koi

Mrs Clare Quinton

Head of Beech Hanger

Mr Dan Quinton, MA (Oxon), FSB

Head of Science, Head of Biology

Mrs Helena Richards, BMus

Assistant Director of Music, Composer in Residence, Dance

Mrs Zoe Roberts, BA 

Spanish

Dr Jamie Robinson, PhD

Biology, Duke of Edinburgh Awards (Bronze)

Rob Salem, MA (Oxon)

Senior Teacher (Academic) History

Mrs Fiona Scott, BSc

Assistant Head of Mathematics, Resident Tutor Beech Hanger

Dr Marc Scott MPhys, PhD

Physics

{Mrs Aimee Seal, BSc

Biology}

Miss Jennifer Simpson

Head of Coach, Assistant Head of Ridgefield

Dr Christopher Sinclair, MSci, PhD

Physics

Ms Daniela Sito, BA

Art (Maternity Cover)

Miss Rebecca Smith, BA

Philosophy and Theology, Head of Ridgefield

Dr Robert Soltysiak, MChem

Chemistry, Assistant head of Harestone

Mr Richard Stamper, MA

Teacher of EAL

Ms Catherine Stedman, MA (Cantab)

English

Mr Neil Stokes, BSc, MA

Head of Computing and Digital Creativity

Mrs Gaelle Sullivan, MA

Senior Teacher (Safeguarding), SENDCo

Mr Alistair Taylor, BSc 

Games & PE, Sports Coach and Head of Strength & Conditioning, Deputy Head of Viney House

Mr Simon Taylor, MA, RCA

Head of 3D Design

Mr Stuart Terrell, MPhil

Head of Geography

Mr Daryl Todd, MA (Oxon)

Mathematics, Head of Lewisham

Miss Hayley Troughton, BA

Art and Photography

Miss Laura True, BSc

Graduate Assistant (Girls’ Games)

Mr Edward Tyldesley, BSc

Chemistry

Miss Emily Unwin, BA (Cantab) 

French and Spanish

Mrs Rachel Veldtman

Faculty Leader of Visual Arts

Mr Kristian Waite, MA (Oxon)

Head of Classics

Mrs Cathriona Wallace, BA, ACIB

Economics and Business Studies

Mrs Rebecca Wallace (MA (Oxon)

Geography 

Miss Hannah Walters, BSc

Physics, Assistant Head of Underwood

Mr Conrad Ware, BSc

Mathematics

Adam Webster, BA (Oxon)

Deputy Head (Innovation), English

Mrs Samantha Webster, BA (Oxon)

Head of Philosophy and Theology

John Weiner, ACA, LLB

Head of Economics, Director of Sixth Form (Upper Sixth)

Mrs Isis Whitwell, BSc

Biology

Mr Jan Whyatt, MA

Philosophy and Theology

Ms Hannah Wildsmith, MA 

English, Second in charge of department

Mr Ben Wilkinson, BA 

3D Design, Assistant Head of Second Year, Head of Outdoor Learning, Duke of Edinburgh Award (Gold and Silver) & Co-ordinator 

Mrs Alexandra Yankova, BA 

English, Drama, LAMDA Co-ordinator 

Miss Anna York-Andersen, BA (Cantab)

Biology

 

{Brackets} indicate staff on maternity/paternity leave

discover more about caterham